Google Ad Manager

Google Ad Manager, insanların içerik izlediği, oynattığı ve içerikle etkileşim kurduğu tüm yeni yöntem ve konumlarda dijital reklam gelirlerinizi artıracak eksiksiz bir platformdur.

Google Ad Manager Nedir?

Google Ad Manager, dijital reklam çalışmaları için Google’ın sunduğu yeni hizmetinin ismidir. DFP ve ADX panellerinin birleşmesi ve modernleşmesi ile ortaya çıkan bu yeni ürün ile DFP ve ADX’in tüm yetenekleri kullanılabilmektedir. Google, uzun zamandır tüm özellikleri DFP üzerinde birleştirme çalışıyordu ve bununla ilgili olarak DFP paneli sürekli güncelleniyordu. Eğer sizde tüm işlemlerinizi DFP üzerinden gerçekleştiriyorsanız yeni panele alışmanız çok kolay olacaktır.

Bir görsel ile anlatmak gerekirse Ad Manager tam olarak budur.

Google Ad Manager Nasıl Kullanılır?

Temelde DFP üzerinde geliştirilen bir sistem olduğu için kullanım şekli DFP ile birebir aynı diyebiliriz. Yine alışık olduğumuz gibi dolaşım menüsü soldadır ve burada yer alan bağlantılar, Ana Sayfa, Satışlar, Yayınlama, Envanter, Raporlar, Faturalandırma ve Yönetici olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kullanımı için en basitten yola çıkacak olursak, reklam kodu oluşturmak için Envanteroluşturmamız gerekmektedir. Envanter aslında eski mantıkla reklam kodunun oluşturulup, alınabileceği bölümdür. Bu kısımları çok detaylı anlatmıyorum, belki ileride geniş kapsamlı bir Ad Manager kullanım dersi hazırlayabilirim.

Yayınlama bölümünden bir Sipariş oluşturuyoruz,  altına Satır Öğeleri ekliyoruz ve en son içerisinde yer almasını istediğimiz Reklamlar ekleniyor. İşte en temel kullanım şekliyle Ad Manager özeti bu şekilde 🙂

Google Ad Manager Avantajları Nedir?

Resmi Google Ad Manager tanıtım programında şunları elde edebileceğimiz vurgulanıyor.

  • Satın alma yöntemleri ne olursa olsun reklam verenlere daha fazla erişim
  • İşlerinizi bugün ve gelecekte büyütmek için daha fazla alan
  • İşle ilgili daha iyi kararlar verebilmeniz için daha fazla bilgi ve optimizasyon
  • Son kullanıcılarınız, müşterileriniz ve markanız için daha fazla koruma
  • Önemli konulara odaklanmak için daha fazla zaman

Bir de dikkatimi çeken bir nokta oldu, Ad Manager sistemi aktif edilmeden bir kaç gün öncesinde AdSense logosunda bir değişiklik hissetmiştim. Dikkatli incelediğimiz zaman reklam servislerinde çok benzer ancak ufak detaylar ile birbirinden ayrılan logolar hazılanmış olduğunu görüyoruz. Oluşan tablo sonucu Ad Manager > AdSense şeklinde bir algı oluşturuluyor olabilir.

Ki bildiğiniz üzere yıllardır ADX ve DFP zaten AdSense’den daha değerli ürünler olarak görülmekteydi. Sanırım Ad Manager logosu ile bu bir kez daha akıllara bu şekilde işlenmeye başladı bile…

Ad Manager güncellemeleri hakkında bilgi sahibi olmak için resmi Google Blog ürün sayfasını takip edebilirsiniz.

Yazının tamamlanması için yorum yapın